Με ένα σπουδαίο διπλό δραπέτευσε η Μικτή Νέων της ΕΠΣ Ρεθύμνου από τα Χανιά επικρατώντας με 3-2 της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Χανίων και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα με ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο και έχοντας για κορυφαίο τον Δημήτρη Κλίνη του Ερμή Ζωνιανών έφυγε με σπουδαίο τρίποντο από το γήπεδο της Μοναχής Ελιάς. Αντιθέτως δεν τα κατάφερε η Μικτή Παίδων της ΕΠΣ Ρεθύμνου, η οποία δίκαια ηττήθηκε με 4-0 από την αντίστοιχη ομάδα των Χανίων, η οποία με την σειρά της, οδηγεί την κούρσα στην βαθμολογία του Ενωσιακού πρωταθλήματος Παίδων.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των αναμετρήσεων η Μικτή Χανίων ήταν ανώτερη στους Παίδες και επιβλήθηκε δίκαια με 4-0 του Ρεθύμνου, πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.
Το συγκρότημα των Μηνά – Πρόκου, έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του καταφέρνοντας στο 10ο λεπτό να πάρει προβάδισμα στο σκορ, διαγώνιο σουτ του Καραντωνάκη. Στο 18’, ο Σκευοφύλαξ από μεγάλη απόσταση και πλάγια θέση, εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έστειλε τη μπάλα να «αναπαυθεί» στην εστία της Ρεθυμνιώτικης ομάδας, γράφοντας το 2-0. Μάλιστα αν οι Χανιώτες ήταν πιο τυχεροί θα είχαν φτάσει από νωρίς και σε τρίτο τέρμα, αλλά το δοκάρι σταμάτησε στο 20’ την κεφαλιά του Τατάροβ.
Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τους Χανιώτες να συνεχίζουν να «πυροβολούν» φτάνοντας έτσι σε δύο ακόμα τέρματα. Στο 45’ ο Ξηράκης με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 3-0, για να έρθει το 4-0 στο 67ο λεπτό με γκολ του Σκουλουδάκη.
Χανιά (Γ. Μηνάς – Β. Πρόκος):Κορωνάκης, Ιερονυμάκης, Σκευοφύλαξ, Ηλ. Στεφανίδης, Πάτας, Ξηράκης, Καραντωνάκης, Κοκκινάκης, Τατάροβ (62’ Σκουλουδάκης), Κοντορινάκης (41’ λ.τ. Μαραγκουδάκης), Καζάκος (57’ Στρατηγάκης).
Ρέθυμνο (Θ. Πετράκης – Μ. Δεληγιαννάκης):Πετρουλάκης, Τσαντήλας, Μαρής, Βασιλάκης, Γιακουμάκης, Αποστολάκης, Φωτεινός, Χριστοδούλου (50’ Κουνδουράκης), Δ. Χνάρης (59’ Λαδιανός), Γαβαλάς, Παπαδάκης.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (4η)
Λασίθι – Ηράκλειο    0 – 7
(6’, 30’ πεν., 45’ Κρεμασμένος, 33’ Νικολάου, 34’ Λεμονιάς, 61’ Λυδάκης, 78’ Κτοστάκης)
Χανιά – Ρέθυμνο      4 – 0
(10’ Καραντωνάκης, 18’ Σκευοφύλαξ, 45’ Ξηράκης, 67’ Σκουλούδης)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ
Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γιώργο Κλάδο και Δημήτρη Κλίνη οι Νέοι της Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου, πήραν μία μεγάλη νίκη στη Μοναχή Ελιά επί των Χανίων με 3-2, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας και πηγαίνοντας με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι με το Ηράκλειο.
Ο νεαρός τερματοφύλακας είχε «κατεβάσει» τα… ρολά μπροστά από την εστία του, ενώ ο επιθετικός του Ερμής Ζωνιανών πέτυχε δύο γκολ και κέρδισε το πέναλτι από το οποίο ήρθε το τρίτο γκολ.
Ο Κλάδος ενήργησε σωστά στις προσπάθειες των Νικολακάκη (2’), Ντεντάκη (17’), Τσιτσιριδάκη (25’), Τσίτα (31’), ενώ στο 29’ ο Νικολακάκης είχε δοκάρι. Τελικά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τσίτα στο 38’. Η αντίδραση του Ρεθύμνου ήταν άμεση και αφού αρχικά το σουτ του Λογιάκη στο 39’ έφυγε άουτ, στο επόμενο λεπτό ο  Κλίνης ανατράπηκε καθαρά από τον Κελάκη και ο Νίκος Χαλκιαδάκης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για το Ρέθυμνο, το οποίο κατάφερε μέσα σε διάστημα τριών λεπτών να πετύχει δύο γκολ και να πάρει σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Στο 54’ ο Κλίνης με όμορφη ενέργεια απέφυγε και τον Κελάκη πλασάροντας σωστά για το 1-2. Στο 57’ ο Κλίνης επωφελήθηκε λάθος της άμυνας των Χανίων και με πλασέ έγραψε το 1-3. Στο 59’ ο διαιτητής Ντοκάκης έδωσε πολύ αυστηρό πέναλτι, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους Ρεθυμνιώτες, με τον Τσίτα να μειώνει σε 2-3. Το Ρέθυμνο με καλή αμυντική λειτουργία άντεξε μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό μέσα στα Χανιά.
Χανιά (Βαγγέλης Πρόκος-Γιάννης Μηνάς):Πετράκης, Κελάκης (62’ Σκανδαλάκης), Βαϊγκούσης, Πατεράκης, Χαραλαμπάκης, Μαράκης (70’ Βιττωράκης), Ντεντάκης, Καζαντζής, Τσίτας, Νικολακάκης, Τσιτσιριδάκης (64’ Γιουρουκάκης).
Ρέθυμνο (Θανάσης Πετράκης-Μιχάλης Δεληγιαννάκης):Κλάδος, Λαδιανός (82’ Κωστόπουλος), Μεταξάκης (49’ Καστελιανός), Κουτσάκης, Γελαδάρης, Χαλκιαδάκης, Γασπαράκης, Παπαδάκης, Καργάκης, Λογιάκης, Κλίνης (91’ Ζαχαριουδάκης).

Λασίθι – Ηράκλειο    1 – 3
(70’ Μπαριτάκης – 54’ πεν. Χαλκιαδάκης, 64’ Ξημεράκης, 88’ Σπηλιωτάκης)
Χανιά – Ρέθυμνο      2 – 3
(38’, 59’ πεν. Τσίτας – 40’ πεν. Χαλκιαδάκης, 54’, 57’ Δ. Κλίνης)

1. Ρέθυμνο     9        3-0-1  7 – 4
2. Ηράκλειο    9        3-0-1  12 – 8
3. Χανιά        3        1-0-3  9 – 9
4. Λασίθι        3        1-0-3  3 – 11