Με τρεις «μπαλοθιές» υποδέχθηκε τη νέα χρονιά το Αρκάδι Αγγελιανών που ξεπέρασε το εμπόδιο του Ψηλορείτη επικρατώντας με 0-3 στη δύσκολη έδρα του Φουρφουρά. Έτσι η ομάδα του Λυκούργου Τζαγκαράκη, βρέθηκε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας στην Ά Ρεθύμνου με πρωταγωνιστή τον Εκιζασβίλι που πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα και  ξεκίνησε ιδανικά το 2012, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που έκλεισε τη χρονιά που έφυγε (55', 58' Εκιζασβίλι, 68' Κανακάκης).
Εντυπωσιακός ήταν ο Ερμής Ζωνιανών που επικράτησε με 4-0 του Άρη με πρώτο βιολί τον Βλισνάκη που πέτυχε δύο τέρματα και τους Κλίνη και Ρουμελιώτη να ακολουθούν, η ομάδα του Γιώργου Κάβαλου, έκανε ποδαρικό με το δεξί στο 2012 και επέστρεψε και πάλι στις νίκες (4', 50' Βλιζνάκης, 42' Δ. Κλίνης, 69' Ρουμελιώτης).
Ποδαρικό με το δεξί στη νέα χρονιά έκανε και ο Αστέρας Περάματος, που ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, επικρατώντας έστω και δύσκολα με 1-0 της ουραγού Φλόγας Ρουστίκων. Το νικητήριο τέρμα για τους Περαματιανούς πέτυχε στο 26΄ο Πλαϊτης.
Το σερί των 8 συνεχόμενων νικών των Λιβαδίων κατάφερε να «σπάσει» ο Ποσειδώνας Γερανίου που επικράτησε με 1-0 και ξεκίνησε με νίκη τη νέα χρονιά. Με λυτρωτή τον Ν. Αποστολάκη που στο φινάλε (89') οι Γερανιώτες πήραν το τρίποντο σε ένα κακό σε θέαμα παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Μιχάλη Τριχάκη από τότε που κάθισε στον πάγκο του Ποσειδώνα.
Νικηφόρο ήταν και το ξεκίνημα του Σπηλίου στο δεύτερο γύρο που επικράτησε με 3-1 του Τάλως Γαράζου με τον Σήφη Παπαδογιαννάκη να αποτελεί το «πρώτο βιολί» και να πετυχαίνει δύο τέρματα για τους νικητές (19' Βαβουράκης, 24', 90+ Παπαδογιαννάκης – 56' Ασουμανάκης)
Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Τάλως Μελιδονίου και Αστέρας Ρεθύμνου που μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις (18' Γ. Ι. Σταράς – 60' Πέτκοφ).
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιανάσκοβιτς η Δόξα Πλατανέ επικράτησε με 2-1 του Αετού Ανωγείων και πήρε σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη. Ο Σέρβος έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 69ο λεπτό, ενώ στο δύο λεπτά μετά την ισοφάριση του Αετού βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα και έκανε το 2-1, χαρίζοντας τη νίκη στους γηπεδούχους. Για τον Αετό είχε ισοφαρίσει στο 78ο λεπτό ο Κακουδάκης με πέναλτι.