Με σκορ 6-5 στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια του αγώνα) Η Γερμανία πέρασε στους «16» της διοργάνωσης, μέσα σε μια κατάμεστη εγκατάσταση!
Η επίλεκτη Ελληνική ομάδα, αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του miniEuro 2013 χάνοντας στην διαδικασία των πέναλτι με 6-5 από τη Γερμανία (1-1 η κανονική διάρκεια), σε ένα ματς οπό έσπασαν καρδιές!
Η ομάδα του Αποστόλη Γκαϊφύλλια άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Δημήτρη Καραβίδα με σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ και στη συνέχεια απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ.
Οι Γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 32ο λεπτό με δυνατό σουτ του Φλοριάν και στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, το 1-1 έστειλε τις ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι.
Ελλάδα: Παπαδόπουλος δοκάρι
Ελλάδα: Λευκαρίτης, Καραβίδας, Παπαδόπουλος, Γκιάτης, Καράτης, Λεβέντης, Σκευοφύλαξ, Καμμένος, Κούντουρης, Βανδώρος, Πομόνης, Πασχάλης
Γερμανία: Ρεκ, Χάινριχ, Γιάλκενμπουργκ, Ντίρινγκερ, Νίλσεν, Γιάγκογλιου, Κοχ, Φλοριάν.
Ετοιμάζεται μαγική τελετή λήξης με πυροτεχνήματα, τις μαζορέτες του Ολυμπιακού και πολλές εκπλήξεις!

Εκπληκτική αναμένεται να είναι η τελετή λήξης του miniEURO 2013 στις 21:00 το βράδυ της Κυριακής! Οι γνωστές cheerleaders του Ολυμπιακού, Red Drops, με πάμπολλες διακρίσεις για τα εντυπωσιακά χορευτικά τους σχήματα θα διασκεδάσουν τον κόσμο, ενώ ο ουρανός του Ρεθύμνου θα λάμψει από βροχή πυροτεχνημάτων! Η Οργανωτική Επιτροπή ετοιμάζει και άλλες εκπλήξεις και παρακαλεί τον κόσμο να έλθει από νωρίς στην εγκατάσταση για να απολαύσει το θέαμα!

Ο κόσμος αναμένει τον μεγάλο τελικό και το Ρέθυμνο θα ζήσει ξανά μεγάλες στιγμές σε μια διοργάνωση που γράφει διαρκώς ιστορία!
Τα τέσσερα ματς της φάσης των «8» ξεκινούν από τις 09:00 το πρωί της Κυριακής και ολοκληρώνονται στις 13:00. Τα ημιτελικά θα διεξαχθούν στις 14:00 και στις 15:00. Ο μικρός τελικός θα διεξαχθεί στις 20:00.