Κύπελλο Ελλάδος Μπάσκετ Γυναικών: Ήττα του ΟΚΑ Αρκάδι

Τρίτη, 23 Σεπτέμβριος 2008
κατηγορία: Αρχική » Αθλητικά νέα

Πικρή ήταν η πρώτη γεύση που πήρε ο ΟΚΑ Αρκάδι από το Κύπελλο Ελλάδος, αφού γνώρισε την ήττα με 48-61 από τον Πρωτέα Βούλας, για την 1η Φάση του θεσμού. Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, αν και παρουσίασε αρκετά θετικά στοιχεία, σίγουρα έδειξε και κάποιες αδυναμίες, όπου χρίζουν βελτίωσης στον ένα περίπου μήνα που απομένει για την έναρξη του πρωταθλήματος. Η εμπειρία και η τύχη όπως παραδέχθηκε και ο Αργύρης Παπαπέτρου έκριναν κατά πολύ το νικητή της αναμέτρησης. Η ομάδα της Βούλας, κατόρθωσε όταν ο ΟΚΑ Αρκάδι πλησίαζε στο σκορ, να εκμεταλλευτεί την εμπειρία της και να φτάσει τελικά στη νίκη. Στα θετικά της Ρεθυμνιώτικης ομάδας, το βάθος του πάγκου της, με τον Κώστα Πλευράκη να χρησιμοποιεί όλες τις παίκτριες του. Από την άλλη, ήταν εμφανής η αδυναμία της Ρεθυμνιώτικης ομάδας μέσα στη ρακέτα, εκεί όπου όλοι γνωρίζουν πολύ καλά ότι η ομάδα αντιμετωπίζει πρόβλημα. Και αυτό στην παρούσα φάση μπορεί να καλυφθεί μόνο εκ των έσω και με ομαδική δουλειά.

Το παιχνίδι
Ο Πρωτέας Βούλας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος το μουδιασμένο ξεκίνημα της Ρεθυμνιώτικης ομάδας.
Η ομάδα του Αργύρη Παπαπέτρου προηγήθηκε με 8-3 στο 4’, αλλά ο ΟΚΑ Αρκάδι απάντησε με σερί 6-0 και προηγήθηκε με 9-8 3’45’’ πριν από το τέλος της α’ περιόδου. Αυτή και η μοναδική φορά που πήρε κεφάλι στο σκορ, ο ΟΚΑ Αρκάδι, αφού στη συνέχεια κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ. Η α’ περίοδος ολοκληρώθηκε
με τον Πρωτέα Βούλας, να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (13-16).
Στη β’ περίοδο το παιχνίδι ήταν κλειστό με αποτέλεσμα στα πρώτα 5’ να έχουμε επιμέρους σκορ 3-5. Στο διάστημα 15’-20’ οι φιλοξενούμενες ανέβασαν στροφές και με κορυφαίες τις Αστραντίτη, Μικεδάκη κατόρθωσε να «χτίσει» διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο στο +11 (21-32).
Στο β’ ημίχρονο, η ομάδα του Κώστα Πλευράκη, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με σερί 10-1 και πρωταγωνίστριες τις Φοβάκη, Δάμο κατόρθωσε να μειώσει σε 31-33 στο 23’. Ο Πρωτέας Βούλας στη συνέχεια βρήκε λύσεις στην σκληρή άμυνα του Αρκαδίου και «τρέχοντας» σερί 9-3 προηγήθηκε με +8 (34-42) στο 27’. Το Αρκάδι δεν παράτησε το παιχνίδι και με πέντε συνεχόμενους πόντους της Θεοδωρομανωλάκη μείωσε στο τρίποντο (39-42). Όμως στα τελευταία 80’’ της γ’ περιόδου, η Ρεθυμνιώτικη ομάδα έπαθε μπλάκ άουτ με αποτέλεσμα, ο Πρωτέας να κάνει σερί 7-0, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ήταν καθοριστικό σημείο του αγώνα, αφού ο Πρωτέας μπήκε δυνατά και στο δ’ δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να στείλει τη διαφορά στο +16 (40-56), 5’50’’ πριν από το τέλος. Το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς για τον ΟΚΑ Αρκάδι ήρθε αφού γύρισε σε άμυνα ζώνης, 4’45’’ πριν από το φινάλε. Όμως τα πάντα είχαν τελειώσει, για να έρθει το τελικό 48-61.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 21-32 (ημιχρ.), 39-49, 48-61 (τελικό).
Διαιτητές: Παντρευτής, Τσάλας.
ΟΚΑ Αρκάδι (Κώστας Πλευράκης): Γιαλυτάκη 6, Κοιλάδη 2, Κούγια, Λαμπιθιανάκη 1, Δάμο 5 (1), Καλυβιανάκη, Φοβάκη 11, Θεοδωρομανωλάκη 11 (1), Μαθιουδάκη 7, Ανυφαντάκη 3 (1), Πολοπετράκη 2, Ζαχαράκη.
Πρωτέας Βούλας (Αργύρης Παπαπέτρου): Γριμπαβιώτη 4, Τσιμτσιλή, Μπαρμπερίδου 15, Κασάπογλου 13 (2), Αστραντίνη 12 (2), Μικεδάκη 6, Σκαρπαθάκη, Θεοδωράτου 11, Βογιάρου, Χαζόγλου.