Επική ανατροπή και πρόκριση για την Ελληνική ομάδα στο miniEURO 2013

Σάββατο, 12 Οκτώβριος 2013
κατηγορία: Αρχική » Ειδήσεις

Με επική ανατροπή η Ελληνική ομάδα κέρδισε την Ιταλία στο τελευταίο ματς του 1ου ομίλου και προκρίθηκε ως 2η στη φάση των "16" του miniEURO 2013 που πραγματοποιείται στο Ρέθυμνο!

Η ομάδα του Αποστόλη Γκαϊφύλλια προηγήθηκε με γκολ του Λευκαρίτη στο 2ο λεπτό, με τους Ιταλούς να γυρίζουν το ματς στο 11ο λεπτό με πέναλτι και στο 15ο με σκόρερ τον έμπειρο Μπράτσο.



Το γήπεδο όμως πήρε "φωτιά" στο 2ο ημίχρονο, όταν ο Παπαδόπουλος στο 33' ισοφάρισε σε 2-2.  κόκκινη στον Λιβιέρι αποδιοργάνωσε την Ιταλία και έδωσε τη μεγάλη ευκαιρία στην Ελληνική ομάδα, η οποία δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη. Τη μεγάλη νίκη για την Ελλάδα "σφράγισε" ο Καράτης στο 36', με τους Έλληνες φιλάθλους να αποθεώνουν τους Έλληνες παίκτες για την πανηγυρική πρόκριση!

Κάτι το οποίο έγινε στο 33ο λεπτό, μετά από σουτ του Παπαδόπουλου με το γήπεδο να παίρνει φωτιά. Η κόκκινη στον Λιβιέρι άλλαξε τελείως τη μορφή του αγώνα με την Ελλάδα πλέον με παίκτη παραπάνω να βρίσκεται συνεχώς μπροστά.
Στο 36ο λεπτό ολοκληρώθηκε η Ελληνική ανατροπή με γκολ του Καράτη με σουτ μέσα από την περιοχή με τον κόσμο να εκστασιάζεται!
Η Ελληνική ομάδα κατετάγη στη δεύτερη θέση στον Α' όμιλο, πίσω από την Τουρκία και αγωνίζεται το απόγευμα στις 19:00 κόντρα στη Γερμανία και με νίκη μαθαίνει τον αντίπαλο της, που θα προκύψει από το νικητή του αγώνα Ισραήλ-Τσεχία.
Ελλάδα (Απόστολος Γκαϊφύλλιας): Ξάνθος, Λευκαρίτης, Καράτης, Παπαδόπουλος, Κιάτης, Καραβίδας, Ατζούρης, Καμμένος, Λεβέντης, Κουντούρης, Βανδώρος 


 
Τα αποτελέσματα του Σαββάτου στη φάση των ομίλων:
 
Μαυροβούνιο-Μολδαβία 2-1
Σκοτία-Αυστρία 0-0
Σλοβακία-Καζακστάν 3-3
Τουρκία-Λιθουανία 3-2
Ελλάδα-Ιταλία 3-2
Σλοβενία-Πολωνία 1-4
Ρουμανία-Κροατία 0-1
Ουαλία-Ισπανία 0-2
Βουλγαρία-Αγγλία 0-0
Ισραήλ-Ιρλανδία 2-0
 
Η βαθμολογία στους ομίλους
 
Α' Όμιλος:
ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ ΓΚΟΛ
Τουρκία 7 8-1
Ελλάδα 7 6-3
Ιταλία 1 3-5
Λιθουανία 1 1-9
 
Β' Όμιλος:
Ισραήλ 7 5-1
Μαυροβούνιο 6 6-2
Μολδαβία 4 4-4
Ιρλανδία 0 2-7
 
Γ' Όμιλος
Ρωσία 7 4-0
Γερμανία 6 6-3
Τσεχία 4 6-3
Κύπρος 0 0-10
 
Δ' Όμιλος
Καζακστάν 5 7-5
Αυστρία 5 2-1
Σλοβακία 4 4-4
Σκοτία 1 2-5
 
Ε' Όμιλος
Βουλγαρία 7 8-2
Αγγλία 5 5-1
Ισπανία 4 4-5
Ουαλία 0 1-10
 
ΣΤ' Όμιλος
Ρουμανία 6 2-1
Κροατία 5 3-2
Πολωνία 4 5-3
Σλοβενία 1 2-6
 
Οι αγώνες της φάσης των "16":
 
16:00 Ρουμανία-Σλοβακία (1)
17:00  Ισραήλ - Τσεχία (2)
18:00 Ρωσία - Μολδαβία (3)
19:00 Ελλάδα - Γερμανία (7)
20:00 Τουρκία - Κροατία (5)
21:00 Βουλγαρία - Μαυροβούνιο (6)
22:00 Καζακστάν - Πολωνία (4)
23:00 Αυστρία - Αγγλία (8)
 

τελευταίες καταχωρήσεις από : Ειδήσεις



« επιστροφή στη κατηγορία Ειδήσεις